وبلاگ

میکرواکشن چیست؟

 تا به حال برای شما پیش آمده که در زندگی به هدف متعالی یا مهمی بیندیشید اما از انجام دادن آن هراس داشته باشید، زود خسته شوید؟ یا به طور کلی از اجرا و ادامه ی آن، صرف نظر کنید و پشیمان شوید؟ اگر اینچنین است و می خواهید که این مشکل را برطرف کنید، از شما دعوت می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از ریز عادت یا Micro action  این است که برای دستیابی به هدف‌های بزرگ زندگی، آهسته و پیوسته حرکت کنید. برای موفقیت و دستیابی به اهداف بزرگ زندگی یک راز وجود دارد و این است که باید هدف بزرگ را به قدم‌های کوچک و مستمر تبدیل کنید.

نمونه های کاربردی میکرواکشن در زندگی

کاربرد میکرواکشن ها در زندگی بسیار گسترده است. شما می توانید از کوچک ترین هدف تا بزرگ ترین هدف زندگی تان از این فن استفاده کنید. بنابراین خودتان را محدود به هدف های ویژه نکنید.

میکرواکشن ها جزو مهارت های نرم به حساب می آید. به همین خاطر قادر هستند عادت های جدیدی را ایجاد کند. می توان گفت اصلی ترین کاربرد میکرواکشن ها، عادت سازی است.

به طور مثال شما با تکنیک میکرواکشن می توانید با برنامه ریزی، به صورت روزانه تنها یک صفحه و یا حتی یک پاراگراف مطالعه کنید. شما با این کاری می توانید عادت سازی را در برنامه های خود ایجاد کنیدد و در مراحل مهم زندگی خود موفق شوید. بی تردید مطمئن باشید که این کار برای شما تبدیل به یک عادت روزانه می شود.

علاوه بر اینها می توانید عادت های دیگری مانند: ورزش کردن، تغیر عادت غذایی مضرر، رژیم گرفتن، نحوه درست کار کردن و غیره را به راحتی با روش میکرواکشن ها انجام دهید. مطمئن باشید که این روش از کوچک ترین تا بزرگ ترین عادت می تواند انجام پذیر باشد..

برای درک بیشتر این تکنیک، بیایید به مثال های بیشتری بپردازیم.

عادت غذایی: مثلا اگر تا به حال یک لقمه غذا را 5 بار می‌جویدید، لازم نیست به یک‌باره تعدادش را به 2۰ برسانید. تنها کافیست 5 بار جویدن را به7 بار جویدن برسانید. یا اگر آب کم می‌نوشید ابتدا روزی نصف لیوان را امتحان کنید و بعد از گذشت بازه زمانی زیاد آن را به ۳ لیوان در روز برسانید.

صرفه جویی: مثلا شما آدم ولخرجی هستید و نمی توانید مقدار پول لازم را در ماه پس‌انداز کنید. پس برای شروع می‌توانید ماهانه مقداری از درآمد خود را، هرچند کم پس‌انداز کنید و بهترین کار اولویت‌بندی نیازها و خرج‌ها است که از این طریق شما می‌توانید با برنامه‌ریزی بهتر به پس‌انداز پول خود بپردازید.

مثلا اگر قبض گاز خانه شما زیاد می‌شود، نشانه پرمصرفی شما و خانواده‌تان است؛ بنابراین شما می‌توانید با اقدامات کوچکی مصرف‌تان را کاهش دهید. برای مثال درجه ی پکیج یا شعله ی بخاری را در دمای متعادل قرار دهید و کارهایی از این دست….

روابط با دوستان : مدت‌هاست می‌خواهید با دوست‌تان تماس بگیرید یا به او سر بزنید. اما انرژی ندارید یا همت نمی‌کنیدیا اولویت‌های بالاتری وجود داشته است. می‌توانید یک پیامک کوتاه به او بدهید و بگویید: «مدت‌هاست دوست دارم یک فرصت مشترک پیدا شود تا آ‌زادانه و طولانی، با هم گفت وگو کنیم و لذت ببریم. اما فعلا این یک جمله را فرستادم تا فاصله میان گفت وگوهایمان زیاد نشود.»

جمع بندی

با خواندن این مقاله دریافتید که میکرواکشن چیست و چه کارایی دارد. امیدواریم با استفاده از این مهارت و فن  ‌بتوانید عادت‌های مثبتی را در زندگی خود بسازید و بدون دلهره در مسیر آرزوهای خود قدم بردارید و از مسیر موفقیت لذت ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *